W ostatnim wpisie mówiliśmy o błędach popełnianych przy montażu dachu skośnego skupiając się przede wszystkim na pracach związanych z drewnem na więźbę dachową, jego jakości, wilgotności oraz nieprawidłową impregnacją (Zobacz poprzedni wpis: Błędy przy stawianiu dachu skośnego, część I). Dziś poszerzamy wiedzę o 3 kolejne działania na temat montażu i ocieplania dachu skośnego, oraz czego wystrzegać się by nie doszło do nieodpowiedniej wentylacji czy izolacji w naszym domu.

Wszelkie samowolne zmiany uniemożliwiają uzyskanie odszkodowania u ubezpieczyciela
Samowolne zmiany bez uwzględnienia w projekcie
Każdy gotowy projekt domu jest stworzony przez architekta w taki sposób, aby uwzględnił nie tylko założenia estetyczne. Przede wszystkim najważniejsze, aby zawierał wszelkie niezbędne parametry i warunki techniczne, takie jak np. kąt nachylenia połaci dachu. Dzięki temu wiadomo jaki materiał ma być użyty na poszczególne elementy montażu oraz jaka jest dopuszczalna waga zgodna z normami budowlanymi. Wszelkie zmiany (np. uprzednie nieuwzględnienie paneli fotowoltaicznych) i nawet niewielkie ingerencje dokonane bez zgody projektanta są niedozwolone. Mogą prowadzić w konsekwencji do przeciekania dachu czy przeciążenia konstrukcji, a co za tym idzie – zawaleniu i zagrożeniu bezpieczeństwu domowników. Warto również zapamiętać, że wszelkie samowolne zmiany uniemożliwiają uzyskanie odszkodowania u ubezpieczyciela.
Niepoprawna wentylacja
Przede wszystkim podczas montażu nie należy pomijać żadnej z warstw. Każdą z nich, która jest przewidziane w projekcie, należy montować w prawidłowej kolejności i właściwą stroną. Dobrym przykładem często popełnianego błędu przez dekarzy jest niestosowanie lub złe ułożenie folii paroizolacyjnej od wewnątrz. Zagraża to niedostateczną wentylacją w budynku oraz niewłaściwą funkcjonalnością przestrzeni mieszkalnej. Również nieodpowiednie (zbyt małe) szczeliny wentylacyjne uniemożliwiają poprawną rotację powietrza.
Brak usztywnienia więźby

Konstrukcja musi być odpowiednio usztywniona
Konstrukcja więźby musi być odpowiednio usztywniona, dlatego należy właściwie połączyć ze sobą wiązary (aby całość była odporna na wiatr). Warto także zastosować wiatrownice i deski kalenicowe lub ołacenie (deskowanie dachu). Niezbędne w montażu jest wzajemne przesuwanie desek względem siebie w taki sposób, aby ich połączenia nie wypadały w tej samej linii (wzdłuż jednej krokwi). Ważne, aby bez zgody architekta nie dokonywać żadnych samowolnych zmian czy modyfikacji i wszelkie prace wykonywać zgodnie z projektem.
Błędna izolacja dachu
Można rozróżnić dwa rodzaje: termoizolację i hydroizolację. Nieprawidłowa izolacja dachu przyczynia się nie tylko do sporych strat ciepła ale także do przedostawania się wilgoci do wnętrza. Nie chodzi tu tylko o stratę z poddasza ale i całego budynku, co prowadzi w późniejszym czasie do rozwoju grzybów oraz nadwyrężenia reszty konstrukcji. Izolacja powinna mieć odpowiednią grubość – za cienka spowoduje mostki termiczne przez które będzie uciekać ciepło. Zaważy to z pewnością na rachunku za ogrzewanie oraz komforcie mieszkania. Wtedy w zależności od pory roku w zimą będzie zimno a latem za ciepło. Bardzo przydatne przy pracy nad ocieplaniem dachu skośnego i wypełnieniem nierówności okazują się dedykowane akcesoria np. taśmy (uszczelniająca, podwójnie klejąca).
Nasza firma ALAJ-BUD oprócz usługi dekarskie Poznań oferuje również usługi ciesielskie i blacharskie a także szeroko pojęte naprawy i remonty dachów.