Przejdź do treści

Błędy popełniane przy budowie dachu skośnego. Na co warto zwrócić uwagę. Część III

  • przez

Bez względu na to czy jest to stawianie więźby dachowej, montaż blachy czy montaż orynnowania – wszelkie usługi dekarskie, blacharskie i ciesielskie na każdym etapie powinny być na najwyższym poziomie. Rzetelnego wykonawcę poznać można po tym w jaki sposób pracuje, czy dba o bezpieczeństwo oraz staranność wykonywanych robót. Zatrudniając odpowiednią ekipę dekarzy, która stosuje się do zaleceń producenta, minimalizujemy ryzyko popełnienia błędów.

 

Należy dokładnie wymierzyć dach oraz obliczyć odległości łat od siebie

Niewłaściwe rozmieszczenie łat

Jest to jeden z najczęściej popełnianych błędów. O tym, w jaki sposób powinny zostać rozmieszczone łaty decyduje i informuje producent pokrycia (w zależności jaki jest w projekcie i na jaki zakup się decydujemy). Podaje on zalecenia rozstawu uwzględniając spadek dachu. Należy przed kupnem dokładnie wymierzyć dach oraz obliczyć odległości łat od siebie uwzględniając konkretny rodzaj dachówki jaki ma być zastosowany. Błędem jest jakakolwiek zmiana rozstawu łat. Taką nieprawidłowość można dość łatwo rozpoznać – dachówki będą się wydawać innej długości niż pozostałe.


Nieprawidłowe zamocowanie pokrycia

Mocowanie dowolnego pokrycia trzeba zacząć przede wszystkim od zapoznania się z zaleceniami producenta jak je układać, na jakiej konstrukcji więźby i pochyleniu ale także jakich używać łączników. Każdy typ pokrycia kładzie się w innych sposób (np. montaż dachówki na skosie różni się od montażu dachu płaskiego) dlatego należy stosować się do dołączonej instrukcji. Niedozwolone są jakiekolwiek samodzielne przeróbki poszczególnych części i zastępowanie ich innymi – często zdarza się montowanie dachówek wentylacyjnych w nieodpowiednich miejscach lub używanie złych gwoździ.


Nieumiejętne obchodzenie się z materiałem pokrycia oraz używanie nieprawidłowych narzędzi

W zależności od typu materiału powinniśmy traktować go w różny sposób

W zależności od typu materiału pokrycia powinniśmy traktować go w różny sposób oraz używać przeznaczonych do niego narzędzi. Pokrycie może uszkodzić się podczas transportu, nieodpowiedniego magazynowania oraz podczas przemieszczania na dach. Także ważne jest stosowanie specjalnego obuwia, które jednocześnie będzie bezpieczne dla dekarza i nie uszkodzi powłoki. To samo tyczy się stosowania narzędzi. Jeśli będą używane w sposób niewłaściwy ze swoim przeznaczeniem mogą nam nim powstać defekty, które później będą prowadzić do pogorszenia wyglądu i trwałości, a w efekcie korozji i spękań na pokryciu.

 

 


Firma ALAJ-BUD oprócz standardowej usługi dekarskiej oferuje również usługi ciesielskie i blacharskie, natomiast naszą specjalnością jest montaż dachu płaskiego.  Zobacz też dwa poprzednie wpisy o błędach: Część I oraz Część II.