Przejdź do treści

Błędy popełniane przy budowie dachu skośnego. Na co warto zwrócić uwagę. Część I

  • przez

Nie da się ukryć, że budowa dachu jest jedną z najbardziej kosztownych części przy inwestycji jaką jest dom. Jest czymś w rodzaju ukoronowania całego przedsięwzięcia. Bez względu na jakim etapie trwają prace – czy jest to ocieplanie dachu skośnego,  montaż dachówki czy montaż okien – dach, który ma służyć na długie lata, musi być solidnie wykonany. Ma przede wszystkim izolować przed wilgocią i nadmierną utratą ciepła. Jeśli masz w planach stawianie dachu, sprawdź na co warto zwrócić uwagę zanim pojawią się poważne błędy przy jego budowie. Dziś przedstawiamy 3 pierwsze, które związane są z pracą jaką składa się na stawianie więźby dachowej.

 

Kiepska jakość drewna przy wyborze materiału na stawianie więźby dachowej

Liczba sęków nie może przekraczać 1/4 przekroju drewna

Na jakości dachu nie ma co oszczędzać. Jedną z ważniejszych rzeczy, jakie należy pamiętać przy stawianiu więźby, jest jakość drewna. Deski czy bale nie mogą nosić śladu pleśni, zgnilizny czy bytności szkodników (wszystkie elementy powinny być okorowane). Dopuszcza się sęki (zdrowe!), których liczba nie przekracza ¼ przekroju drewna. Sęki nie mogą być zgniłe a tym bardziej nie mogą wypadać. W grubszych elementach, takich jak belki, dozwolone są pęknięcia wzdłużne, jednak powinny mieć ich jak najmniej. Jeśli chodzi o wilgotność to drewno nie powinno przekraczać 18% w przypadku konstrukcji chronionych, natomiast 23% przy elementach, które są zlokalizowane na otwartym terenie i wystawione na działanie czynników atmosferycznych. Podczas zakupu materiału na więźbę należy zapytać o klasę drewna, którą sprzedawca może potwierdzić odpowiednią dokumentacją.


Wilgotność drewna i uwzględnienie jego pracy

Maksymalna wilgotność drewna plasuje się między 18%-23%

Drewno nigdy nie jest zupełnie sztywne, wręcz „pracuje”. Ma właściwości higroskopijne, a co za tym idzie – kurczy się i rozszerza niejednolicie na skutek wilgotności. Tak jak było nadmienione, maksymalna wilgotność drewna plasuje się między 18%-23% w zależności od tego na jakie czynniki zewnętrzne jest narażone; w innym przypadku jest narażone na pojawienie się grzybów. W tym celu warto tu również wspomnieć o prawidłowym przechowywaniu drewna: nie można kłaść go na grunt, beton ani w pobliżu źródeł wilgoci a także w miejscu, gdzie może być narażone na bezpośrednie nasłonecznienie oraz powinno zapewnić mu się odpowiednią wentylację. Podczas montażu należy również pamiętać o odpowiedniej dylatacji (przerwach) podczas stawiania konstrukcji. Dzięki szczelinom więźba może prawidłowo „pracować”, czyli uginać się bez obciążania ścian działowych. Bez tego na ścianach pojawią się spękania.

 


Nieprawidłowa impregnacja drewna na więźbę dachu skośnego

Warto sprawdzić głębokość impregnacji przepiłowując kawałek na pół

Trwałość i odporność drewna można zwiększyć prawidłowo go impregnując. Dzięki właściwemu nasączeniu specjalistycznymi preparatami hartuje się go przeciw działaniu ognia a także owadów czy grzybów. Aby impregnacja była skuteczna należy ją przeprowadzić na odpowiednio suchym drewnie. Warto przed zakupem sprawdzić głębokość zastosowanego środka przepiłowując kawałek na pół. Dzięki temu mamy pogląd czy impregnacja była zrobiona porządnie (rozróżnia się 3 rodzaje: malowanie/natrysk, impregnacja zanurzeniowa oraz ciśnieniowo-próżniowa). Warto zwrócić na to uwagę, gdyż intensywny kolor drewna nie oznacza wyłącznie rzetelnej przeprowadzonej impregnacji.

 

 

Chcesz dowiedzieć się więcej o kolejnych błędach jakie są popełniane przy pracy nad dachem skośnym? Już niebawem kolejne artykuły z serii.

Nasza firma oprócz usługi dekarskie Poznań oferuje również usługi ciesielskie związanie ze stawianiem więźby dachowej.